U3A BRISBANE

University of the Third Age Brisbane


Connecting Seniors to Lifelong Learning

University of the Third Age Brisbane


Connecting Seniors to Lifelong Learning

Class Timetable

Monday 22 January, Term 1



City Campus


9:00am
J150 Russian - Beginners, Vera Kochnieff, Creek St Room 3
J188 German Beginners A1, David Cusack, Creek St Room 4
C120 Adobe Photoshop Elements - Beginners, Ben Lindeboom, Creek St Computer Lab
J06 French Intermediate, Helen Hall, Adelaide St Room 11
F30 Cryptic Crosswords, Gaye McDonald, Adelaide St Room 12
L55 Literature in Context 2, Margaret Hill, Adelaide St Room 13
J190 Portuguese Elementary, Julieta Ferreira, Adelaide St Room 14
E02 Current Events, Lindsay Shepherd, Adelaide St Room 16
A78 Indigenous Australian Art, Sheila Mackay, Adelaide St Room 18

9:30am
F64 Canasta/Bolivia Card Game, Beryl Hallett, Creek St Room 5/6  (2.5 hours)
F60 Cryptic Crosswords - Intermediate 1, Marion Alexander, Adelaide St Room 15

10:30am
A79 Indigenous Australian Art, Sheila Mackay, Adelaide St Room 18

10:45am
J35 Russian - Advanced, Vera Kochnieff,
B102 About Sugar, What's In, What's Out & What It's All About, Yvonne Webb, Creek St Room 3
J134 Japanese Level 3, Madeleine Buckley, Creek St Room 4
C168 Comprehensive Computer Course, Chris (Nobby) Hobbs, Creek St Computer Lab
H20 The making of modern Europe 1400-2011, Patrick Johnson, Adelaide St Room 11
J106 French - Read a Novel, Kay Smith, Adelaide St Room 12
D10 Finance - Myth Busters, Todd Meynink, Adelaide St Room 13
J202 Portuguese Intermediate, Julieta Ferreira, Adelaide St Room 14
Y09 Philosophy for Everyone, Lindsay Shepherd, Adelaide St Room 16
J166 Mandarin Intermediate, Fay Lee, Adelaide St Room 17

11:00am
F28 Cryptic Crosswords Advanced, Marion Alexander, Adelaide St Room 15

12:15pm
F59 Chess, Paul Lockley, Adelaide St Room 11  (3 hours)

12:30pm
T08 Travel Discussion Group, Gary Fites, Creek St Room 3
K24 How to Read and Write a Biography, Yvonne Webb, Creek St Room 4
C38 Apple Computer - From the Start, Keith Catts, Creek St Computer Lab
F01 500, Joan O'Neill, Creek St Room 5/6
Y03 Early Buddha Dhamma, Doug Phillips, Adelaide St Room 12
J136 English for Speakers of Other Languages - Intermediate or higher, Mary Denver, Adelaide St Room 13
J89 Italian - Advanced Conversation, Olga Colavitti, Adelaide St Room 14
F51 Cryptic Crosswords Intermediate - 2, Marion Alexander, Adelaide St Room 15
R08 A Panorama of Major World Views, Wayne Weiler, Adelaide St Room 16
L74 Literature in Context 1, Margaret Hill, Adelaide St Room 17
J103 French Intermediate, Bert Choolun, Adelaide St Room 18

2:00pm
J99 Greek - Classical Greek Continuing, Robert Milns, Creek St Room 3
F70 Cards - 500 for Beginners, Margaret Hill, Creek St Room 4
A71 Exploring Drama workshops, Penny Murphy, Creek St Room 5/6
J124 Spanish 101, Chris (Nobby) Hobbs, Adelaide St Room 14
F69 Cryptic Crosswords for Absolute Beginners, Marion Alexander, Adelaide St Room 15
J160 Mandarin Advanced, Fay Lee, Adelaide St Room 17

2:15pm
C121 Introduction to Skype, Ben Lindeboom, Creek St Computer Lab

City Precinct


10:00am
J02 Russian - Colloquial, Anastasia Stoopman, City Library

Logan District


9:00am
A67 Painting Together is Fun, Karla Henry, Logan North Library  (3+ hours)

9:15am
H36 History, Michael Willmer, Logan North Library

10:00am
F54 Mah Jong for Beginners, Rosa Bird, Logan North Library  (3+ hours)
A77 Drawing and Painting Group, Julie Parkinson, Beenleigh Neighbourhood Centre  (2 hours)

11:00am
P01 Camera Club, Ralph Willits, Logan North Library  (2 hours)
J165 Spanish Basic Continuing, Hilda Cranston, Logan Hyperdome Library

12:30pm
J195 Spanish Basic for Beginners, Hilda Cranston, Logan Hyperdome Library

12:45pm
P28 Know Your Camera, Sheila Radcliffe, Logan North Library

1:00pm
J161 Italian, Anne Santangeli, Marsden Library  (2 hours)

2:30pm
Y08 Philosophy Ancient and Modern, David Anderson, Logan North Library

3:45pm
B92 Israeli Folk Dancing, Miriam Green, Logan Hyperdome Library

Southside


1:00pm
J01 Italian - Second Year, Kevin Mahoney, Garden City Library

Northside


10:00am
P08 Digital Photography - Beyond Point-and-Shoot, Peter Hardie, Grange Library  (2 hours)

1:15pm
J163 Italian - Continuing, Remo Boccabella, Ashgrove Library

Westside


9:30am
A04 Art Group, John Findlay, Moggill Uniting Church  (2 hours)

1:00pm
U01 Palmistry, Lloyd Hamilton, Indooroopilly Library Mtg Rm  (2 hours)

2:00pm
L73 Getting to Know Hamlet, Elizabeth Woolaston, Kenmore Library

 

Login

Login is intended for Tutors and Staff only.