U3A BRISBANE

University of the Third Age Brisbane


Connecting Seniors to Lifelong Learning

University of the Third Age Brisbane


Connecting Seniors to Lifelong Learning

Class Timetable



Wednesday 25th May, 11.00am - 12.30pm. Loan Chow, Director of YHC Lawyers. Estate Planning in a time of Covid.

Wednesday 15th June, 11.00am - 12.30pm. Repeat of above session owing to high level of interest.

More Info and Bookings

Tuesday 24 May, Term 2



Click on class name to obtain more information, or to enrol.


City Campus


9:00am
J43 Bla Bla French For Beginners Debra McPhee (9:00am to 10:30am)  (Zoom class)
C02 PowerPoint Basics plus Advanced. Be creative & exercise your Brain. John Canny (9:00am to 10:30am)  (Face-to-face, Creek St)
L75 Poetry Kev Warburton (9:00am to 10:15am)  (Zoom class)
H24 History through the Ages Ralph Carlisle (9:00am to 10:15am)  (Face-to-face, Adelaide St)

9:15am
Y19 Thinking About Issues Garth Sherman (9:15am to 10:30am)  (Face-to-face, Adelaide St)
A26 Art Discussion Club - An Introduction Jennie Jackson (9:15am to 10:30am)  (Face-to-face, Adelaide St)

9:30am
F10 Cryptic Crosswords for Beginners Gaye McDonald (9:30am to 10:45am)  (Face-to-face, Creek St)
A20 Budding Artist Group (full) Lesley Dalyell (9:30am to 12:15pm)   (3 hours)  (Face-to-face, Creek St)
J38 Spanish - Beginners Conversation Virginia Torres Guarneros (9:30am to 10:45am)  (Face-to-face, Adelaide St)
J76 Italian Beginners (full) Marina Whiteman (9:30am to 10:45am)  (Face-to-face, Adelaide St)
J170 German Intermediate A2/B1 (full) David Cusack (9:30am to 10:45am)  (Zoom class)
B101 Mindfulness and Metta Practice Georgia Cummings (9:30am to 10:45am)  (Face-to-face, Adelaide St)

9:45am
B34 Healthy Living Chrisitiana Chau (9:45am to 11:00am)  (Face-to-face, Adelaide St)

10:30am
H07 British History- Continuing Class Judy Catts (10:30am to 11:45am)  (Zoom class)
A23 Art Discussion Club (For continuing students) Jennie Jackson (10:30am to 11:45am)  (Face-to-face, Adelaide St)

10:45am
C151 Introduction to Computers Jack Coad (10:45am to 12:15pm)  (Face-to-face, Creek St)
L10 Literature Out of Africa Catherine O'Donoghue (10:45am to 12:00pm)  (Zoom class)

11:00am
J176 Intermediate Internet French Debra McPhee (11:00am to 12:30pm)  (Zoom class)

11:15am
E31 Dangerous Ideas to Challenge Us (full) Garth Sherman (11:15am to 12:30pm)  (Face-to-face, Adelaide St)
L09 Tips on Writing Short Fiction Stories and Poems Yvonne Pick (11:15am to 12:30pm)  (Face-to-face, Adelaide St)

11:30am
F73 Cryptic Crosswords - Not for Beginners (full) Gaye McDonald (11:30am to 12:45pm)  (Face-to-face, Creek St)
X76 Theatre Through the Ages (full) Jane Lock (11:30am to 12:45pm)  (Face-to-face, Creek St)
F72 Sudoku Intermediate John Ginty (11:30am to 12:45pm)  (Face-to-face, Adelaide St)
S12 Science and the Big Issues of our Time Martin Gellender (11:30am to 12:30pm)  (Face-to-face, Adelaide St)
S03 Science and the Big Issues of our Time Martin Gellender (11:30am to 12:30pm)  (Zoom class)

11:45am
J39 Italian for Beginners (full) John Mowbray (11:45am to 1:00pm)  (Face-to-face, Adelaide St)

12:00pm
Y11 Psychology, Exploring Contemporary Topics Peter O'Reilly (12:00pm to 1:15pm)  (Face-to-face, Adelaide St)

12:15pm
E01 Current Affairs Ray Bricknell (12:15pm to 1:45pm)  (Zoom class)

12:30pm
C24 Windows 10 - For Ongoing Users Jack Coad (12:30pm to 2:00pm)  (Face-to-face, Creek St)

1:30pm
T01 Dante's Paradise Drina Oldroyd (1:30pm to 2:45pm)  (Face-to-face, Adelaide St)
J85 Italian - Intermediate (full) Jocelyn Giordano (1:30pm to 2:45pm)  (Face-to-face, Adelaide St)

2:00pm
J19 Spanish Book Reading Sally Steffens (2:00pm to 3:15pm)  (Zoom class)
E05 Macro (World) Economics Ray Bricknell (2:00pm to 3:30pm)  (Zoom class)

City Precinct


10:00am
J29 Japanese Language Shinko Hardy (10:00am to 12:00pm)   (2 hours)  (Zoom class)

Logan District


9:15am
M38 Guitar Class - Acoustic & Electric (class is Face-to-face & Zoom) Peter Petersen (9:15am to 10:45am)  (Face-to-face)

9:30am
Y13 Philosophical Discussion (full) Sheryn East (9:30am to 11:30am)   (2 hours)  (Face-to-face)
B91 Advancing in Tai Chi Group 1 (full) Cheryl Smith (9:30am to 10:30am)  (Face-to-face)

10:00am
L66 Creative Writing Valerie Beaumont (10:00am to 11:30am)  (Face-to-face)

11:00am
P01 Camera Club Trevor Scott (11:00am to 12:30pm)  (Face-to-face)
B23 Chi Kung Gentle Exercises for Beginners Marcel Miltenburg (11:00am to 12:00pm)  (Face-to-face)

1:00pm
J162 French Skills Col Davies (1:00pm to 2:30pm)  (Face-to-face)
F07 Canasta Variation Card Game (Hand and Foot) Loretta Allen (1:00pm to 4:00pm)   (3 hours)  (Face-to-face)

Southside


12:30pm
F15 Chinese Mahjong (full) Ronda Marshall (12:30pm to 2:30pm)   (2 hours)  (Face-to-face)

1:00pm
B04 Aquarobics for Seniors A (full) Suzanne Marshall (1:00pm to 2:15pm)  (Face-to-face)

3:00pm
J186 French Intermediate B1 (full) Wendy Collins (3:00pm to 4:15pm)  (Face-to-face)